Η υπηρεσία μας

Το Α΄ Κέντρο Διάγνωσης, Διαφοροδιάγνωσης  και Υποστήριξης(ΚΕ.Δ.Δ.Υ) Θεσσαλονίκης ιδρύθηκε με τον Νόμο 2817/ 2000.Πρόκειται για μια αποκεντρωμένη υπηρεσία του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙ.Θ) και απευθύνεται σε μαθητές ηλικίας 4 έως 22 ετών οι οποίοι φοιτούν σε Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια του νομού Θεσσαλονίκης και αντιμετωπίζουν κάποιες δυσκολίες μάθησης ή προσαρμογής στο σχολικό περιβάλλον.

Συγκεκριμένα, η περιοχή ευθύνης του Α΄ ΚΕ.Δ.Δ.Υ είναι η ανατολική Θεσσαλονίκη....

και από το πολεοδομικό συγκρότημα του νομού οι δήμοι:

• Θεσσαλονίκης

• Αγίου Παύλου

• Τριανδρίας

• Πυλαίας

• Πανοράματος

• Καλαμαριάς και

• Μίκρας

καθώς επίσης και οι παρακείμενοι δήμοι:

• Θέρμης

• Θερμαϊκού

• Μηχανιώνας

• Επανωμής και

• Βασσιλικών

Ακόμη το Α΄ ΚΕ.Δ.Δ.Υ ως περιφερειακό Κέντρο παρέχει υπηρεσίες και υποστήριξη και στα ΚΔΑΥ των νομών της Περιφερειακής Δ/νσης Εκπαίδευσης κεντρικής Μακεδονίας, δηλαδή στους νομούς Πέλλας, Κιλκίς, Ημαθίας, Χαλκιδικής, Πιερίας και Σερρών.

116000 Ευρωπαϊκή Γραμμή για τα εξαφανισμένα παιδιά

Εθνική τηλεφωνική γραμμή για τα παιδιά

Εθνική τηλεφωνική γραμμή για τα παιδιά SOS 1056

Ασφάλεια στο